digiDeal 1.
Ondersteunen ontwerpproces met milieudata
Digideal 1. in het kort
Via een API of ander makkelijke, openbaar toegankelijke manier milieudata beschikbaar stellen waarmee gebruikers data kunnen inzien op basis waarvan zij (vroeg) in het ontwerpproces kunnen (bij)sturen op de milieuprestatie.
Achtergrond
Ondersteunen ontwerpproces met milieudata is om ervoor te zorgen dat ontwerpers, zoals architecten en adviseurs, al in de vroege fasen van het ontwerpproces direct toegang hebben tot milieudata. Deze data kan geaggregeerd of op passend detailniveau beschikbaar worden gesteld, zodat de milieu-effecten van ontwerpkeuzes vanaf het begin kunnen worden meegenomen.
Een belangrijk knelpunt hierbij is dat in vroege fasen van een ontwerp de detaillering vaak laag is, waardoor veel gegevens ontbreken of nog onzeker zijn. Er moet daarom een balans gevonden worden tussen de beschikbaarheid van data en de precisie of onzekerheden die daarbij horen. Daarnaast moeten technische koppelingen, bijvoorbeeld via API’s en DSGO-diensten, en de autorisatie goed worden ingericht, zodat helder is wie welke data mag inzien.
De aanpak bestaat onder meer uit het ontwikkelen van een API waarmee ontwerpsoftware relevante milieudata kan opvragen. Door middel van aggregatiefuncties en interpolaties kan ook met beperkte gegevens al een bruikbaar indicatief milieubeeld worden geboden. Verder wordt gewerkt aan een autorisatiemodel, zodat data-eigenaren controle houden over wie welke data kan ophalen. Tot slot worden pilotprojecten ingezet om praktijkervaring op te doen en de werking te testen.
De verwachte resultaten zijn dat ontwerpers sneller en milieugerichter beslissingen kunnen nemen. Dit leidt tot minder fouten en minder herwerk, omdat milieuaspecten niet pas in een later stadium hoeven te worden geverifieerd.
Resultaat
Data (die nu zichtbaar is in de viewer) digitaal (machine-readable) ontsluiten van Stichting NMD naar gebruikers;
Categorie 3 (ruwe) data digitaal (machine-readable) ontsluiten van Stichting NMD naar gebruikers;
Onderzoeken of en zo ja, definiëren welke (anonieme) geaggregeerde milieudata ontsloten kan worden voor ontwerpers en partijen die op hoog abstractieniveau willen werken met milieudata. Hierdoor wordt het mogelijk om de milieu-impact van een project mee te laten groeien, vanaf het ontwerp tot de uitvoering.
Lees meer over DigiGo