Vijf vragen aan
Danielle Bakx
Stichting Nationale Milieudatabase (NMD) bestaat vijf jaar. De Stichting is in 2020 opgericht, maar het werk aan milieudata voor de bouw gaat al veel langer terug: Stichting NMD is voortgekomen uit Stichting Bouwkwaliteit (SBK), die vanaf 2011 de basis legde voor het huidige stelsel.
5 jaar Stichting NMD!
We hebben in de afgelopen 5 jaar veel bereikt en er is veel veranderd. We zijn flink gegroeid en er zijn grote stappen gemaakt om circulair bouwen een realiteit te kunnen maken. Zo komen we steeds dichter bij een duurzame leefomgeving. Voor ons en voor de toekomst.
Bij deze ontwikkelingen en de groei van Stichting NMD zijn er meerdere mensen nauw betrokken geweest. Over een periode van 10 weken delen we de perspectieven van 10 van deze mensen door middel van een kort interview met 5 vaste vragen. Zo delen we 10 perspectieven op 5 jaar Stichting NMD.
Deze week stellen we vijf vragen aan Danielle Bakx.
Danielle Bakx is beleidsadviseur bij Stichting NMD. In deze rol richt zij zich op de doorvertaling van nationale en Europese beleidsontwikkelingen naar de praktijk van Stichting NMD en het Nederlands milieuprestatiestelsel. Zij werkt onder meer aan de doorontwikkeling en wijziging van de Bepalingsmethode, de voorbereiding en implementatie van de WLC-GWP en de voorbereiding op regelgeving onder de CPR. Vanuit haar inhoudelijke betrokkenheid en communicatieachtergrond draagt zij bij aan het versterken en verbreden van het stelsel, met oog voor de samenhang tussen data, methodiek en beleid en voor de behoeften en belangen van betrokken partners en stakeholders.
1. Hoe bent u voor het eerst in aanraking gekomen met Stichting NMD?
Via LinkedIn werd ik benaderd met de vraag of ik interesse had in een van de vacatures bij Stichting NMD, voor projectleider of datamanager. Eerlijk gezegd had ik toen nog geen goed beeld van de stichting of de functie. Ik werkte al een paar jaar in de bouwsector, maar had er nog niet eerder van gehoord. Na een belletje met de recruiter groeide mijn enthousiasme. Zijn beschrijving van een groep gezellige mensen die zich met passie inzetten voor verduurzaming in de bouw sprak me erg aan. Ik ben heel blij dat ik de sprong heb gewaagd.
2. Wat is in uw ervaring het meest veranderd in uw werk of in de sector in de afgelopen 5 jaar?
Vooral de invloed van Europese ontwikkelingen op ons werk is de afgelopen jaren sterk toegenomen. Er gebeurt veel en het is een uitdaging om het bij te houden, onder andere op het gebied van de CPR en de EPBD IV met de WLC-GWP. Het zijn spannende, maar ook leuke tijden.
Daarnaast zijn we natuurlijk als organisatie zelf enorm veranderd. Iets meer dan een jaar geleden hielden we soms nog meetings vanuit ons kleine keukentje omdat de vergaderzaal bezet was. Nu hebben we een hele fijne werkplek waar we met trots bezoekers kunnen ontvangen. En ik ben ontzettend blij met alle nieuwe collega’s.
3. Welke verandering of ontwikkeling zou u graag nog zien?
Om eerlijk te zijn ben ik vooral nieuwsgierig naar de periode ná de grote veranderingen. Hoe het werk en het stelsel eruitziet als we een beetje gewend zijn aan de WLC-GWP en ook de Europese data. Maar ook de weg ernaartoe vind ik minstens zo interessant.
4. Waar bent u trots op dat u samen met Stichting NMD heeft bereikt?
In de zomerperiode heb ik een interessant onderzoek afgerond naar mogelijkheden voor Stichting NMD om het biobased gehalte inzichtelijk te maken voor producten in de database (de komende periode geven we hier vervolg aan). Hoewel dit project voor mij wat meer een buitenbeentje was (ik werk nu vooral aan beleidsmatige projecten), was het ontzettend leerzaam. Mijn voorkennis over biobased was beperkt, maar dankzij dit project en de bijdrage van meerdere experts ben ik enorm veel te weten gekomen. Zo begrijp ik nu meer over het proces van koolstofdatering dat wordt gebruikt om aan te tonen of een product biobased materiaal bevat. Dat had ik vooraf niet kunnen bedenken (mijn oud-leraar scheikunde waarschijnlijk ook niet).
Daarnaast ben ik erg trots op de eerste resultaten die collega Jara en ik hebben bereikt in de grote voorbereiding op WLC-GWP, met als concrete stap de ontwikkeling van de Bepalingsmethode WLC-GWP. Ook in dit project heb ik, mede dankzij de prettige samenwerking met experts en partners, veel kennis en ervaring opgedaan. Ik kijk erg uit naar de projecten die hieruit voortvloeien dit jaar.
5. Waar ziet u Stichting NMD over 5 jaar?
Daar ben ik ook heel benieuwd naar! Juist in een periode van (Europese) veranderingen moeten we de kracht van het Nederlandse stelsel vasthouden. In Nederland hebben we iets moois opgebouwd en de komende ontwikkelingen bieden kansen om dit verder te versterken. Het zou toch cool zijn als we als Nederland andere landen wegwijs kunnen maken met onze opgedane kennis en ervaring van de afgelopen jaren.
Dit interview is onderdeel van een reeks. Over een periode van tien weken publiceren wij elke donderdag een nieuw interview.
Lees meer interviews: